ФАНТАЗИЈА: Запечен компир во сос од лук и кашкавал (ВИДЕО)

ФАНТАЗИЈА: Запечен компир во сос од лук и кашкавал (ВИДЕО)

Кашкавал, сланина и компир! Проверено добра комбинација!

Ова неодоливо гурманско јадење мора да го имате во својата архива со рецепти!

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 4 лажици масло
  • 2 лажици брашно
  • 500 мл млеко
  • 1 главица лук
  • 100 гр чадена сланина
  • 200 гр кашкавал

Начин на подготовка:

  1. На масло пропржете 2 лажици брашно. Постепено додавајте млеко, мешајќи постојано.
  2. Во зготвениот сос додајте лук.
  3. Остатокот од начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text