ОТРОВНИ СЕ ИЛИ НЕ? Што ако голтнеме семка од јаболка?

ОТРОВНИ СЕ ИЛИ НЕ? Што ако голтнеме семка од јаболка?

Некои велат дека се штетни и отровни, некои пак ги јадат и го тврдат спротивното.Семките од јаболка вечно прават полемики и отвараат дискусии, а вистината е дека содржат амигдалин, а освен јаболките, го има и во бадемите, семките на праска, црешите.

Ако семката е здробена, оштетена, изџвакана, тој се распаѓа и се прави цијанид, отров кој во големи дози е смртоносен. Малите количини предизвикуваат главоболка, мачнини, повраќање, слабост и нервоза.

Една јаболка има 20 семки, затоа подобро е да се оттргнат.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Чоколадна баклава

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text