Гулаш со чоколадо

Гулаш со чоколадо

Ви донесуваме малку необичен рецепт за гулаш. Пробајте го, ќе бидете воодушевени!

Состојки:

 • 500 гр свински бут
 • 1 кг кромид
 • 2 реда чоколадо за готвење
 • 1 дл масло
 • 1 лажичка сув зачин
 • 2 лажички пипер
 • 1 парче ловоров лист

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пржете го на масло, кога ќе порумени додајте малку вода и динстајте околу половина час.
 2. Месото исечете го на коцки и ставете го во тенџерето со кромид, малку пропржете го, па налејте со литар вода.
 3. Додајте зачини и гответе околу 2 часа, по потреба додајте уште вода. На крај извадете го ловоровиот лист и додајте чоколадо. Гответе уште минута додека чоколадото не се растопи.
 4. Послужете со макарони.

Повеќе поврзани рецепти на Готви.мк

Гурманска домашна плескавица

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Топ 10 неверојатно вкусни Gotvi.mk рецепти со компири

Направете домашен песто сос со тестенини

Совет: Не ја фрлајте, искористете ја водата во која варите тестенини

Италијанско предјадење за цело семејство

Ориентални шпагети

Медитерански фусили

Јуфки трио формаџо

 

singlepost_text