Рецепт за највкусните старски колачиња! (ВИДЕО)

Рецепт за највкусните старски колачиња! (ВИДЕО)

Изненадете го семејството со вкусен старски десерт. Лесно и едноставно!

Состојки за тесто:

 • 2 јајца
 • 2 шолји шеќер
 • 200 гр путер
 • брашно
 • прашок за пециво

Состојки за прелив:

 • 9 шолји шеќер
 • 11 шолји вода
 • 1 лимон

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте путер, постепено додавајте брашно и прашок за пециво додека не добиете изедначена маса.
 2. Од тестото обликувајте топчиња малку поголеми од орев, кои потоа ќе ги обликувате како што е прикажано на видеото.
 3. Наредете ги колачињата на сува тепсија и печете ги на 180-200 степени додека не поруменат.
 4. За преливот, шеќерот налејте го со вода и добро мешајте додека не се растопи. Во оваа смеса исцедете сок од еден лимон.
 5. Печените колачиња залијте ги со ладен прелив, поклопете и оставете да отстојат.
 6. Послужете и уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text