ФАНТАСТИЧЕН ВКУС: Посна штрудла со спанаќ

ФАНТАСТИЧЕН ВКУС: Посна штрудла со спанаќ

Може да се комбинира со сирење или месо, ако не постите.

Состојки:

 • 500 гр лиснато тесто
 • 800 гр спанаќ
 • 1 праз
 • 1 лажичка сув зачин
 • 2 дл вода
 • малку сол
 • малку бибер
 • 0,5 дл масло

Останати состојки:

 • 1 дл вода
 • 3 лажици брашно
 • 2 лажици масло
 • 1/2 прашок за пециво
 • 20 гр посен маргарин за колачи

Начин на подготовка:

 1. Тестото ставете го да се одмрзне на собна температура, а за тоа време исечкајте праз и издинстајте го на масло. Додајте спанаќ и заедно крчкајте околу 10 минути. Зачинете па оставете да се излади.
 2. Еден блок лиснато тесто развлечете и исечете на три ленти. По должина на лентите ставајте фил, преклопете со тесто. Друтиот блок тесто исто така развлечете го и ставете во намастена тепсија. Од горе наредете ролни од спанаќ и свитакајте ги краевите (како што е прикажано во видеото).
 3. Од горе ставете парчиња маргарин и оставете да отстои додека рерната не загрее. Печете на 180 степени околу 45-50 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text