ЧУДО ОД ТРИ СОСТОЈКИ: Швајцарска погача од компири! (ВИДЕО)

ЧУДО ОД ТРИ СОСТОЈКИ: Швајцарска погача од компири! (ВИДЕО)

Рости е многу едноставно, швајцарско јадење од компири. Послужете го со павлака или било каков намаз за доручек, вечера или како предјадење!

Состојки:

  • компири
  • сол
  • путер

Начин на подготовка:

  1. Компирите измијте ги, згответе до половина, па изрендајте ги. Посолете по желба, измешајте па ставете ги во тава во која на слаб оган сте растопиле малку путер.
  2. Компирите распоредете ги по тавата во облик на палачинки и со дебелина од околу еден сантиметар.
  3. Палачинките од компири пржете ги на слаб оган додека не поруменат од двете страни.
  4. Послужете со павлака или било каков намаз.

Повеќе вести на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text