Солени крофни готови за миг! Веќе мирисаат на уште…

Солени крофни готови за миг! Веќе мирисаат на уште…

Немате идеја за доручек? Пробајте ги овие крофни – се прават толку лесно…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 8 лажици проино брашно
 • 8 лажици пченично брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1/2 чаша масло
 • 1 чаша јогурт
 • 50 гр шунка Пекабеско
 • 50 гр кашкавал
 • 2 кисели краставички
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, па додајте јогурт, масло, проино брашно, како и пченично брашно измешано со прашок за пециво. Замесете тесто.
 2. Шунката и киселите краставички ситно исечкајте ги и соединете ги со останатите состојки, па посолете по вкус.
 3. Со кафена лажица смесата ставете ја во апарат за крофни и посипете со сусам. Или едноставно спуштајте тесто во масло и печете додека не порумени.
 4. Готовите топли крофни посипете ги со ситно рендан кашкавал.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава