Солени галети

Солени галети

Рецепт за солена варијанта од добро познатиот колач!

Состојки:

 • 800 гр брашно
 • 250 гр маргарин
 • 2 кесички прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 1 чаша масло
 • 1 неполна чаша вода
 • 100 гр сусам
 • 4-5 лажици сол

Начин на подготовка:

 1. Измешајте го брашното со маргарин. Додајте прашок за пециво, јајца, масло, вода, сусам и сол.
 2. Добро измешајте и направете топчиња со големина на орев.
 3. Редете ги топчињата во преса за галети и испечете ги.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чиа пудинг

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Зелка на поинаков начин

Бујурди – топено сирење

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Брускети помодоре

ВИДЕО: Посно и брзо – Како да направите домашен хумус намаз

Брзо мезе за ненајавени гости

singlepost_text