Салата за големиот пост: Ориз, леќа и печурки за деликатес

Салата за големиот пост: Ориз, леќа и печурки за деликатес

Направете супер вкусна и посна салата за големиот велигденски пост.

Состојки:

  • 400 гр леќа
  • 400 гр ориз
  • 300 гр шампињони
  • 2 чешниња лук
  • 1 кромид
  • масло
  • зачини

Подготовка:

  1. Се сечат кромидот и лукот па се ставаат во сад со масло на оган, па се додава и оризот и воа.
  2. Се додава леќата со зачините, но важно е таа да биде малку варена пред да ја додадете.
  3. На крај се додаваат и печурките, ситно сецкани, па се се меша и се става во сад.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

 

 

singlepost_text