3 природни начини како да ја отстраните непријатната миризба од кујната!

3 природни начини како да ја отстраните непријатната миризба од кујната!

Послушајте ги нашите совети и нека вашата кујна сјае со свежина…

1. Во кујната се задржала миризба од синоќешната вечера

Во сад со врела вода ставете малку кора од портокал и цимет па оставете да врие неколку минту. Исклучете го огнот и оставете го садот на шпорет цел ден, за непријатната миризба да се замени со пријатна.

2. Фрижидерот има непријатен мирис

Прво погледнете низ фрижидерот за да го пронајдете виновникот за непријатната миризба. Ако миризбата се вовлекла во фрижидерот иако сте ги извадиле намирниците кои ја ширеле, во чинија ставете сода бикарбона, па оставете ја во фрижидер на еден ден.

За појаки миризби наполнете чинија со свежи зрна кафер и оставете ја во фрижидер неколку дена. Против киселкаст мирис најдобро делува дрвен јаглен. Ставете неколку парчиња јаглен на чинија и оставете ја чинијата во фрижидер на неколку дена.

3. Кујната ви мириса на чад од цигари

Во плиток сад ставете оцет и оставете да отстои за да ја упие непријатната миризба.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА

Помоќен од вијагра и афродизијак: Две состојки за да бидете ѕвер во кревет

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

singlepost_text