БРЗО И ЛЕСНО: Посен десерт кој не дебелее!

БРЗО И ЛЕСНО: Посен десерт кој не дебелее!

Направете вкусен колач со бадеми и какао кој не дебелее!

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 1,5 кесички прашок за пециво
 • 75 гр какао
 • 50 гр сечкани бадеми
 • 10 лажици вештачки засладувач во прав
 • 1 лажичка сол
 • 250 мл вода
 • 250 мл кокосово масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, прашок за пециво, какао прав, бадеми, вештачки засладувач во прав и лажичка сол.
 2. Додајте студена вода, кокосово масло и лажичка екстракт од ванила, па разматете во глатка смеса.
 3. Ставете ја смесата во подготвен плех и печете 25-30 минути во рерна, претходно загреана на 180 степени.
 4. Исечете на коцки, послужете и уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text