УСПЕВА СЕКОГАШ: Рецепт за најкремастиот фил за обланда

УСПЕВА СЕКОГАШ: Рецепт за најкремастиот фил за обланда

Дури и ако сте почетник ќе направите неодолив чоколаден десерт! Овој чоколаден фил е феноменален и ќе го правите постојано.

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 500 гр шеќер
 • 50 гр чоколадо
 • 200 гр маргарин
 • 4 листови обланда
 • малку сол

Начин на подготовка:

 1. Во поголемо тенџере ставете млеко, додајте шеќер и ставете на шпорет да се готви.
 2. На половина од готвењето, додајте чоколадо, маргарин и малку сол и гответе на слаб оган додека не се претвори во карамел и згусне.
 3. Тргнете го тенџерето од огнот, и премачкајте три листови обланда со кремот. Со четвртата обланда покријте. Преку обландата можете да ставите чоколаден прелив.
 4. Притиснете ги обландите неколку часа да стегнат и да се изладат.
 5. Сечете на парчиња, послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

 

 

singlepost_text