Крцкави и слатки срца

Крцкави и слатки срца

Неодоливо крцкави и слатки, овие срца се одличен начин да некому ги искажете најубавите емоции.

Состојки:

 • 450 гр лиснато тесто
 • 3 лажици џем од кајсии
 • 150 гр сремско сирење
 • 3 жолчки
 • 100 гр чоколадо полнето со јагоди
 • 1 лажица млеко
 • 200 мл шеќер во прав
 • 2 лажици сок од лимон
 • црвена боја за јадење
 • 2 лажици шеќер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Од тестото извадете 24 срца со калап, па половина од нив ставете ги на хартија за печење и премачкајте ги со џем
 2. Измешајте сирење со 2 жолчки, исечкајте го чоколадото и измешајте. На секое срце ставајте лажица крем, па поклопете со останатите срца. Печете околу 12 минути.
 3. Измешајте ги останатиот шеќер во прав, сокот од лимон и бојата, па со тоа премачкајте ги срцата. Украсете по желба.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат