БРЗО И ЛЕСНО: Запечен компир во рерна со сланина

БРЗО И ЛЕСНО: Запечен компир во рерна со сланина

Брз и вкусен оброк за сите гурмани!

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 3 јајца
 • 1 кесичка инстант супа со печурки
 • 1 павлака
 • сол
 • масло
 • бибер
 • 100 гр сланина
 • 50 мл млеко

Начин на подготовка:

 1. Компирите исчистете ги и исечете ги на листови, додајте сол, може и зачин ако сакате, масло, бибер и добро измешајте и наредете во огноотпорен сад.
 2. Во чинија скршете јајца, додајте павлака, млеко и инстант печкурки кои ќе ги разматите со малку млака вода. Сè прелијте преку компирите и ако сакате наредете сланина.
 3. Печете во загреана рерна на 200 степени околу еден час.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text