Тирамису со мандарини

Тирамису со мандарини

Исклучителен спој на освежувачко овошје и кремаст фил.

Состојки:

  • 500 гр слатки мандарини од компот (конзерва)
  • 250 маскарпоне сирење
  • 40 гр ванилин шеќер
  • 200 мл сок од портокал
  • 250 мл слатка павлака
  • 200 гр пишкоти

Начин на подготовка:

  1. Мандарините процедете ги. Маскарпоне сирењето измешајте го со ванилин шеќер и 50 мл сок од портокал. Разматете павлака и додајте ја.
  2. Половина од пишкотите наредете ги на помал калап за тирамису, пропрскајте со малку сок и наредете две третини од мандарините. Премачкајте со половина од кремот. Наредете ги од горе останатите пишкоти, натопете со сок, наредете го остатокот од овошјето и премачкајте со останатиот крем. Израмнете го кремот, прекријте со фолија и изладете во фрижидер околу 2 часа.
  3. По желба, посипете рендано бело чоколадо или мелени лешници.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава