Посни меки колачи по старски рецепт (ВИДЕО)

Посни меки колачи по старски рецепт (ВИДЕО)

Испробајте го овој рецепт за меки колачи кои заведуваат на првиот залак!

Состојки:

  • 150 гр шеќер
  • 300 мл кисела вода
  • цимет
  • 2 чаши брашно
  • 3 лажици џем за тесто
  • 3 лажици џем за премачкување
  • 1 прашок за пециво

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете брашно и прашок за пециво и добро измешајте, потоа додајте шеќер, цимет, кисела вода и на крај додајте 3 лажици џем по избор.
  2. Измешајте сè и ставете во намастен плех. Печете на 180-200 степени 30-35 минути.
  3. Печениот колач премачкајте го со џем и прелијте го со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Чоколадна баклава

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text