ГОТОВО ЗА 20 МИНУТИ: Пита од стар леб

ГОТОВО ЗА 20 МИНУТИ: Пита од стар леб

Од стар леб може да направите совршена пита за сите сетила. Ви требаат малку време, малку состојки и малку труд.

Состојки:

 • 500 гр леб
 • 2 јајца
 • 600 мл млеко
 • 400 мл јогурт
 • 2 лажици сирење
 • маслиново масло
 • сол
 • сусам
 • бибер
 • босилек
 • магдонос
 • оригано
 • 300 гр Пекабеско колбаси

Подготовка:

 1. Лебот кој треба да биде бајат се сече на коцки и се прелива со млеко и јогурт, па се става сирењето и се остава 20 минути, за лебот да набабри.
 2. Се додаваат разматените јајца, зачините, и колбасите ситно сечени на коцки.
 3. Смесата се става во плех со хартија за печење и со неколку капки масло.
 4. Се става и сусам и масло одозгора на смесата.

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

 

 

 

singlepost_text