Колач со едно јајце:  Десерт за сечиј џеб

Колач со едно јајце:  Десерт за сечиј џеб

Ако сакате нешто вкусно, брзо и евтино, ова е десерт за вас.

Состојки:

 •  1 јајце
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја мелени ораси
 • 1 шолја млеко
 • ½ шолји масло
 • 1 шолја брашно
 • 1 прашок за пецивоФИЛ
 • 1 пудинг од ванила
 • 3 дл млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 15 гр путер

 

 

 

Подготовка:

 1. Се мати јајцето со пола шолја шеќер, па се миксира додека не добиеме хомогена смеса.
 2. Се додаваат млекото и остатокот од шеќерот.
 3. Со лажица се мешаат и оревите и маслото, брашноо и прашокот за пециво.
 4. Смесата се пече на плех со малку брашко 20 минути на 170 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text