Направете домашен овошен јогурт со малини и киви (ВИДЕО)

Направете домашен овошен јогурт со малини и киви (ВИДЕО)

Вкусен десерт готов за миг. Овошјето бирајте го по желба, а основата е секогаш иста банана и јогурт.

Состојки за розев јогурт:

  • 500 мл јогурт
  • 200 гр малини
  • 3 зрели банани

Зелен јогурт:

  • 500 мл јогурт
  • 3-4 киви
  • 3 зрели банани

Начин на подготовка:

  1. Бананите излупете ги и ставете ги заедно со малините во еден подлабок сад. Измиксајте да стане каша и налејте јогурт. Уште малку измиксајте. Така ќе направите и со зелениот дел.
  2. Ставајте во чаши, малку розе јогурт, навалете ја чашата па ставете зелен дел и повторно розев.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text