LI-SILVER-PSYCHOLOGY Kinder eggs Uploaded by: Shortt, Amber

Ги јадеме сите, а не сме го знаеле ова: Зошто јајцето во Киндер е жолто?

Досетливиот Вилијам Салис во шеесетите години се сетил на необичната Киндер чоколада која и денес ја сакаат сите деца ширум светот.

Киндер јајцето настанало во Италија во 1972 година, а нејзиниот творец се погрижил да биде со таков вкус и дизајн за да ја сакаат сите генерации.

Во масовна продажба ова чоколадо се нашло во 1974 година.

Вистинското име е “Киндер Сорпреса” и значи Киндер изненадување, а јајцето во кое е играчката на која децата и се радуваат е жолто отсекогаш, а ова го отвори прашањето зошто е тоа така.

Жолто е зошто треба да изгледа како права жолчка, кога ќе се гризне чоколадото да изгледа како вистинско јајце.

Повеќе на Готви.мк:

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

 

singlepost_text