Чоколадна перверзија наречена „луд колач“!

Чоколадна перверзија наречена „луд колач“!

Рецепт за сочен чоколаден колач без јајца, млеко и путер…

Состојки:

 • 1 1/2 шолја брашно
 • прстофат сол
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 3 лажици какао прав
 • 1 шолја шеќер
 • 1 лажичка оцет
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 5 лажици масло
 • 1 шолја вода
 • растопено чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Во плех во кој ќе го печете колачот, измешајте ги сите суви состојки – брашно, сол, сода бикарбона, какао и шеќер. Потоа во мешавината со прсти направете три мали вдлабнатини. Во една ставете вода и ванила, во друга оцет, а во третата масло.
 2. Измешајте сè убаво со вилушка, па ставете да се пече на 180 степени околу 35 минути.
 3. Кога колачот ќе биде готов, прелијте го со растопено чоколадо (ќе ви треба околу 200 гр) и украсете по желба со овошје и шлаг.

Погледнете го видеото:

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text