ПОСНИ ЌОФТИЊА КОИ ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Превкусна замена за месо!

ПОСНИ ЌОФТИЊА КОИ ЌЕ ГИ ОБОЖАВАТЕ: Превкусна замена за месо!

Ви донесуваме интересна варијанта на посни ќофтиња од грав наместо од мелено месо.

Состојки:

 • грав
 • праз
 • сусам
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе грав, исцедете ја водата и изгмечете го добро со раце.
 2. Посолете и побиберете по вкус и правете топчиња.
 3. Исечканиот праз пропржете го на масло, па додајте бибер.
 4. Празот распоредете го по тепсија, а преку него редете ќофтиња.
 5. Посипете со сусам (по вкус), поклопете и печете. Внимавајте да не загорат во печењето.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text