Помфрит од пире од компири! Кога ќе го пробате, ќе бидете воодушевени

Помфрит од пире од компири! Кога ќе го пробате, ќе бидете воодушевени

Луѓето велат дека, кога еднаш ќе пробате помфрит подготвен на овој начин, веќе никогаш нема да се вратите на старо!

Состојки:

  • 600 гр пире од компири
  • 1 јајце
  • 3 лажички млеко
  • 2 лажички пченкарно брашно
  • сол
  • зачини по желба

Начин на подготовка:

  1. Направете го пирето, па оставете го да се излади. Додајте јајце, млеко, брашно и сол и зачини по желба. Ако е премногу тврдо ставете го блендер и направете глатка смеса.
  2. Потоа ставете го во кеса и од смесата правете кругови кои ќе ги ставате директно во врело масло (како на видеото).

Вака треба да изгледа целата постапка:

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text