Нема побрз рецепт за лепињи:  Меки како душа, многу се евтини

Нема побрз рецепт за лепињи:  Меки како душа, многу се евтини

Направете меки лепињи со кои домот ќе замириса на љубов.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • ½ шолји јогурт
 • ¼ шолји млеко
 • 1 лажица сода
 • 2 лажици масло
 • сол
 • Масло за пржење

Подготовка:

 1. Се ставаат сите состојки за тетсо и се додаваат јогуртот и млекото за да се добие тесто кое ќе отстои час до два. Оставете го во сад со крпа одозгора.
 2. Се кинат топчиња од тестото, се сукаат малку на забрашнета подлога и се пржат во масло.
 3. Ќе се наполнат како балон додека се пржат, па же спласнат.
 4. СОВЕТ: Ако ви се за појадок, направете го тестотот преку ноќ за да си ја олесните работата.

Повеќе на Готви.мк:

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Чајот од шипка како лек

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 

 

 

singlepost_text