СЛАТКО ЗАДОВОЛСТВО: Чизкејк со лимон и наполитанки

СЛАТКО ЗАДОВОЛСТВО: Чизкејк со лимон и наполитанки

Слатко-кислеата комбинација е она што го прави овој десерт вкусен и освежувачки.

Состојки:

 • наполитанки од ванила
 • 400 гр крем сирење
 • 2 јајца
 • 2 лажици сок од лимон
 • 1 лажичка кора од лимон
 • 2/3 шолјa шеќер
 • 1 шолја шумски плодови

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
 2. Издробете ги наполитанките, па ставете ги во поголем калап за торти.
 3. Сирењето разматете го со шеќер, јајца, сок од лимон и кора од лимон. Матете додека не добиете глатка смеса.
 4. Со добиениот крем прелијте ја подлогата од наполитанки. Печете 15 до 20 минути.
 5. За тоа време во сад растопете шеќер со малку вода и ставете го шумското овошје. Гответе додека не добиете густа смеса.
 6. Кога ќе биде готово, изладете, а пред послужување прелијте со смесата од шумско овошје.

Послужете и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text