ПОСНИ ПАЛАЧИНКИ: Меки како душа, тенки и вкусни како мрсни!

ПОСНИ ПАЛАЧИНКИ: Меки како душа, тенки и вкусни како мрсни!

Уживајте во омилениот десерт и во деновите на пост…

Состојки:

  • 1 л топла вода
  • 500 гр брашно
  • 1,5 лажици шеќер
  • 8 лажици масло
  • 1,5 лажички прашок за пециво
  • 1,5 лажички сода бикарбона
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Во брашното измешајте ги состојките, па додајте вода. Сè измешајте рачно со жиза за матење и печете ги палачинките во тефлонска тава. Пред печење на секоја палачинка ставете капка-две масло.
  2. Напомена: Од оваа мера се добиваат околу 20 палачинки, зависно од тоа колку тесто ставате. Може да се случи да бидат малку крути по печењето, но сè што треба да направите е да ги оставите да отстојат 15 минути, па фино ќе омекнат.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

singlepost_text