Оваа билка успева во секакви услови: Лек за сите болки, пијте го ова наутро

Оваа билка успева во секакви услови: Лек за сите болки, пијте го ова наутро

Иако ретко кој ја споменува оваа билка, таа е здрава како дрен и дава многу бенефиции на телото.Латинското име е Семпервивум, или кај нас познат како Чувар на куќата, растение кое е неуништиво во секакви услови за живот.

Оваа билка е народен лек за болка во увото, за губиток на слухот, за намалување на болките на телото, за подобар имунитет.

Се користи како чај, сок, маст…

Ако имет болен месечен циклус, грчеви, чиреви, тегоби во стомакот, ставете 10 грама од растението во вода и варете 15 минути.

Нека се вари во 250 мл вода, без шеќер.

Се пие на празен желудник, а ефектите се магични.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text