ПОСНА ЖИТО ТОРТА: Сочен десерт полн со витамин Б!

ПОСНА ЖИТО ТОРТА: Сочен десерт полн со витамин Б!

Совршена торта за време на пост…

Состојки за кора:

 • 250 гр мед
 • 1/2 л пиво
 • 200 гр шеќер
 • 300 гр брашно
 • 1 кесичка сода бикарбона

Состојки за фил:

 • 300 гр мелени ореви
 • 300 гр шеќер
 • 150 гр мелено варено жито
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • малку мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Измешајте мед и пиво, додајте сода бикарбона, брашно, шеќер, замесете тесто и од него испечете 4 кори.
 2. Згответе сируп од шеќер и една чаша вода, додајте мелни ореви и мелено варено жито, ванилин шеќер и малку мускатно оревче.
 3. Филувајте ја секоја кора со врел фил, а потоа целата торта премачкајте ја со фил и посипете со мелени ореви.
 4. Послужете и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text