Ориз салата – ќе ја јадете секој ден

Ориз салата – ќе ја јадете секој ден

Направете ориз салата која ќе ја јадете секој ден, во секоја пригода.

Состојки:

  • 200 гр ориз
  • 200 гр шунка
  • 1-2 краставички
  • 200 гр ореви
  • зачини
  • 3 павлаки

Подготовка:

  1. Оризот се вари, но не целосно, туку само се омекнува. Се додаваат сецканата шунка, краставици и дробените ореви.
  2. Се ставаат зачини по вкус и се ставаат павлаки, па се меша.

Повеќе на Готви.мк:

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

 

singlepost_text