ЗА СЕКОЕ УТРО: Испробајте го овој еликсир за долговечност!

ЗА СЕКОЕ УТРО: Испробајте го овој еликсир за долговечност!

Ви претставуваме рецепт за долг живот кој се прави брзо и лесно.

Состојки:

  • 2 см корен ѓумбир
  • 4 моркови
  • 3 јаболка
  • сок од половина лимон

Начин на подготовка:

  1. Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не добиете хомогена смеса. Напивката испијте ја наутро, пред доручек. Најдобро е напивката да ја испиете веднаш откако ќе ја подготвите.

Зошто оваа напивка е добра

Ѓумбирот помага во намалување во холестеролот и се бори со стомачни бактерии.

Морковите се одлични за срцето, забите и непцата, го штитат телото и придонесуваат во борбата против срцев удар.

Јаболкото помага во зајакнување на имунитетот, одлично е за слабеење и ја стимулира работата на бубрезите, црниот дроб…

Лимонот го намалува високиот крвен притисок, ги исфрла токсините, намалува болка кај артритис, делува против инфекции, грип и делува против болести на усната шуплина и болести на јазикот.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула