БЕЗ ГОТВЕЊЕ И ПЕЧЕЊЕ: Лесен колач готов за 15 минути!

БЕЗ ГОТВЕЊЕ И ПЕЧЕЊЕ: Лесен колач готов за 15 минути!

Овој колач е вистинска работа за зафатените дами. Не се готви, ниту се пече, а што е најважно готов е за 15 минути.

Состојки:

 • 400 гр бисквити
 • 300 гр ресани
 • 1/2 л јогурт
 • 200 мл кисела павлака
 • 8 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 л слатка павлака за шлаг

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги или искршете ги бисквитие на поголеми парчиња.
 2. Во посебен сад измешајте јогурт (може и овошен), кисела павлака, шеќер и ванилин шеќер, па додајте искршени бисквити. Сè добро измешајте.
 3. Обликувајте по желба. Ставете во фрижидер добро да се излади и бисквитите да ја впијат течноста.
 4. Разматете ја слатката павлака и украсете го колачот.
 5. Оставете го колачот добро да се излади, послужете и уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините

Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце

Најбрзиот колач на светот: Измешајте брашно и сладолед и ќе добиете колач за 5 минути

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Овошен колач со јагоди

Колач со печени јаболка

singlepost_text