Сочен руски ручек: Меко печено јунешко

Сочен руски ручек: Меко печено јунешко

Ова фантастично јадење често било на трпезите на руските владетели, а кога ќе го пробате ќе сфатите зошто е толку посебно.

Состојки:

 • 1 кг јунешко месо
 • 200 гр свинска маст
 • 3 шолји вода
 • 5 зрна црн бибер
 • сол по вкус
 • 1 чешне лук
 • 2 листови ловор
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажица шеќер

Состојки за тесто:

 • 1 шолја вода
 • 2 шолји брашно

Начин на подготовка:

 1. Ставете шеќер, сол, оцет, црн бибер, цимет, ловор и лук во водата во која ќе го ставите парчето јунешко премачкано со свинска маст. Оставете го месото да отстои во оваа маринада 2-3 дена.
 2. Извадете го јунешкото од маринадата. Маринадата згответе ја и оставете ја да се излади.
 3. Измешајте ја водата и брашното како би добиле меко тесто и развлечете го до големина на сад за печење. Месото ставете го во сад за печење, прелијте го со маргарин и прекријте го со тесто.
 4. Ставете во рерна загреана на 200 степени и оставете да се пече 3 часа.

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text