Галети по најстариот рецепт: Остануваат меки и до 7 дена!

Галети по најстариот рецепт: Остануваат меки и до 7 дена!

Има ли човек кој што не сака галети? Стариот рецепт за овој бабин колач е идеален да се засладите во било кој момент, бидејќи се подготвува брзо, а неодоливете колачиња во облик на срца остануваат свежи и до недела дена!

Состојки:

  • 4 јајца
  • 300 мл масло
  • 300 гр шеќер
  • кора од еден лимон
  • 250 мл млеко
  • 600 гр брашно
  • 1 прашок за пециво

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца и шеќер со миксер, па полека додавајте ги остнатите состојки за галети.
  2. Добро соединете и печете во загреан калап под 2-3 лажици од сместа.
  3. Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text