Чајот може да биде канцероген ако не го направите ова

Чајот може да биде канцероген ако не го направите ова

Чајот има бројни позитивни влијанија врз нашето здравје, меѓутоа ако редовно го користите оној во филтер кесички, имаме лоши вести зас.

Повеќето филтер кесички за чај се премачкани со соединението епихлорохидрин – кој е канцероген а е посебно активен во врела вода.

Сепак постојат и добри вести доколку не можете без вашиот чај. Ова соединение се раствора во вода и затоа најдобро е пред користење да ја измиете филтер кесичката со вода. Потоа безбедно можете да направите чај по упатството кое стои на пакувањето.

Многу произведувачи неодамна почнале да прават кесички за чај од пластика која почнува да се разложува на температури многу пониски од потребните за да се направи еден чај.

Повеќе на Готви.мк:

Зошто се прават мекици и зошто мајките не се присутни?

Северина држи диета кога е бремена – Еве која

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница