СТАРСКИ РЕЦЕПТ: Уштипци по рецепт на нашите баби готови за миг!

СТАРСКИ РЕЦЕПТ: Уштипци по рецепт на нашите баби готови за миг!

Вакви уштипци сигурно некогаш ви подготвила вашата баба!

Состојки:

  • 20 лажици брашно
  • 1 кесичка прашок за пециво
  • 5 јајца
  • 1 чаша кисело млеко
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца и кисело млеко. Додајте брашно и прашок за пециво и сè добро измешајте – масата треба да биде глатка и малку погуста од онаа за палачинки.
  2. Вадете уштипци и пржете ги на врело масло.
  3. Совет плус: Послужете со сирење, џем или шеќер.

Добар апетит!

Повеќе поврзани вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

singlepost_text