Здрав и вкусен колач: Без шеќер и брашно, чини помалку од 150 денари

Здрав и вкусен колач: Без шеќер и брашно, чини помалку од 150 денари

Направете здрав и вкусен колач кој чини помалку од 100 денари, а брзо и лесно се прави.

Состојки:

  • 2 портокали
  • 4 јајца
  • 100 гр кокос
    ФИЛ
  • 70 гр темна чоколада за готвење

Подготовка:

  1. Портокалите се мијат и се варат два пати по половина час, па кога ќе се оладат се ставаат во блендер со кората.
  2. Јајцата се двојат, белките се матат одделно, а жолчките се матат со 100 гр кокос. Од белките се прави шлаг и потоа се додава во смесата со жолчки.
  3. Се пече 40 минути на 180 степени.
  4. Чоколадото се прелива кога колачот ќе се излади.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

 

Северина држи диета кога е бремена – Еве која

ВИДЕО: Кои се 10 најважни намирници за бебињата

Преслатко: Реакција на бебиња кога за прв пат пробуваат сладолед (видео)

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

ВИДЕО: Вистинска „магија“ со која ќе ги воодушевите децата – ви треба лубеница

singlepost_text