Еве како да ги направите највкусните палачинки (ВИДЕО)

Еве како да ги направите највкусните палачинки (ВИДЕО)

Еве еден класик кој сигурно ќе го обожавате! Палачинки – омилен десерт! Ако не ви оди од рака правењето на палачинки, ова видео многу ќе ви помогне.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 400 гр брашно
 • 2 дл млеко
 • 4 дл вода
 • 1/2 лажица шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажица масло
 • кора од лимон (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Со жица за матење или миксер разматете кратко јајца, шеќер и ванилин шеќер. Додајте млеко, 300 гр брашно, сол и матете додека не добиете густа маса без грутки.
 2. Додајте 2 дл вода, измешајте, додајте го остатокот од брашното, измешајте и кога ќе исчезнат грутчињата, со остатокот од вода разредете да добиете тесто со густина која е прикажана пред крајот на ВИДЕОТО.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)