Еве како да направите совршен помфрит во рерна

Еве како да направите совршен помфрит во рерна

Иако кога ќе се каже помфрит, најчесто се мисли на пржени компирчиња во масло, можете да ги подготвите и во рерна, а ќе бидат подеднакво вкусни.

Пржењето како начин на подготовка на храната не е препорака на нутриционистите, но на вкусот на пржените компирчиња тешко ќе му одолеете. Сепак, има начин компирите да бидат многу вкусни, а подготвени на здрав начин. Еве и како!

Сечканите компири пред печењето извалкајте ги во белки во кои сте измешале зачини по желба.

Наредете ги компирчињата на хартија за печење. Печете ги во рерна загреана на 220 степени додека не поруменат.

Белките ќе ги направат компирчињата крцкави, исто како и пржените.

Добар апетит!

Повеќе ресепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство