Од недела почнуваат велигденските пости – еве што не се јаде

Од недела почнуваат велигденските пости – еве што не се јаде

Неделата пред Прочка се вика Месопосна или Месна недела, а некои ја викаат и Месни поклади зашто на тој ден се запокладува со месо, месни производи и свинска маст.
Започнува да не се јадат и млечни производи и започнуваат големите, долги седум недели, велигденски пости што траат до Велигден.

Повеќе на Готви.мк:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

singlepost_text