ВКУСНА И МЕКА: Штрудла со ореви (ВИДЕО)

ВКУСНА И МЕКА: Штрудла со ореви (ВИДЕО)

Комбинацијата од тесто и фил е совршена, така што кога ќе ја пробате ќе ја правите постојано!

Состојки за тесто:

 • 400 гр брашно
 • 60 гр шеќер
 • 180 мл кисела павлака
 • 2 жолчки
 • 1 прашок за пециво
 • кора од лимон
 • 200 гр маргарин или путер

Состојки за фил:

 • 300 гр мелени ореви
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 гр шеќер
 • 2 белки
 • 1 дл топло млеко
 • 50 гр маргарин за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Со раце изгмечете или разматете со миксер маргарин, жолчки, шеќер, павлака.
 2. Додајте брашно, рендана кора од лимон и прашок за пециво. Неколку пати премесете со раце да се формира тесто. Оставете го прекриено да одмара околу 30 минути во фрижидер.
 3. За тоа време сомелете ореви, па додајте им шеќер, ванилин шеќер, измешајте и оставете да се излади.
 4. Разматете снег од белки и соединете со оревите.
 5. Тестото поделете го на три дела, секој дел развлечете го, премачкајте го со фил и свиткајте.
 6. Вклучете ја рерната на 200 степени, за тоа време штрудлите нека одмараат. Избоцкајте ја со чепкалка секоја штрудла, премачкајте ги со маргарин и печете ги додека не поруменат. Од прилика ќе бидат готови за 35 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text