Еве зошто никако не смеете да јадете краставица и домат заедно!

Еве зошто никако не смеете да јадете краставица и домат заедно!

Комбинациите од некои намирници во салати едноставно не можат да одат заедно, а еве и зошто.

Секој зеленчук според Ајувреда има различно време за варење и затоа е неопходно да го знаеме времето на варење на зеленчукот пред да го комбинираме со друг зеленчук или други намирници. Често лошите комбинации може да доведат до болки во стомакот.

Обидете се да ги избегнувате овие комбинации:

1. Краставица и домат – овие две намирници не би требало да ги конзумирате заедно. Кога се во стомакот и започнува процесот на ферментација, киселината е таа која предизвикува стомачни проблеми.

2. Овошје после јадење – на овошјето му треба доста време да се свари и ако го јадете после оброк, неговите киселини можат да доведат до дигестивни проблеми.

3. Зеленчук и сирење – комбиација која ќе предизвика надуеност.

4. Банани и млеко – многумина обожаваат банана шејк, не знаејќи дека оваа комбинација многу го успорува варењето.

5. Диња и лубеница – овие две намирници не треба да ги комбинирате со ниту една друга намирница при јадење.

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text