Пиете вода која неколку часа стоела во чаша? – тоа е огромна грешка

Пиете вода која неколку часа стоела во чаша? – тоа е огромна грешка

Дали сте забележале дека водата која неколку часа стоела во чаша има чуден вкус? Дали тоа значи дека е расипана или може нешто друго е во прашање?Поаради изложеноста во воздухот во неа се таложи јаглерод диоксид, па затоа го менува својот хемиски состав.

Така се снижува pH вредноста на водата, па таа го менува вкусот.

Освен тоа, водата која стоела во чаша неколку часша била иложена и на бактерии, па во ена завршила и одредена количина на прашина.

Од ваква вода може да доведе до последици на дијареа, грчеви и други стомачни проблеми, затоа водата едноставно истурете ја и ставете си нова. Уште една важна работа – водата никогаш немојте да ја пиете од пластично шише подолго од еден ден бидејќи ве чека сличен проблем. Подобро да набавите стаклено шише, па често перете ја поради бактериите.

Следното утро добро размислете дали ќе пиете стара вода или свежа.

Повеќе на Готви.мк:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

 

singlepost_text