Доаѓа пролетта, доаѓаат и алергиите: Помогнете си со намирници од кујната

Доаѓа пролетта, доаѓаат и алергиите: Помогнете си со намирници од кујната

Сите се радуваме на пролетта, периодот кога се цути и разеленува, но за жал и овој период си има маани, па така со него доаѓаат здодевните алергии.Еве како да си помогнете природно во домот, наместо а се труете со антибиотици.

Користете масло од ким кое има силни имунолошки својства, и делува превентивно. Право време да почне да се користи е пред алергиите.

Копривата исто така помага и може да ја користите два месеци пред почетокот на сезоната. Пијте чај од коприва.

Етеричните масла исто така ќе ве заштитат од алергии. Лавандата, еукалиптусот, нането и ѓумбирот се особено препорачливи.

Повеќе на Готви.мк:

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате