Вакви татлии не сте пробале! (ВИДЕО)

Вакви татлии не сте пробале! (ВИДЕО)

Ќе уживате во подготовката на овој фасцинантен старски колач со ореви…

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 250 мл кисела вода
  • 500 мл масло
  • 3 лажици шеќер
  • прашок за пециво

Состојки за сируп:

  • 500 гр шеќер
  • 700 мл вода
  • сок од еден лимон
  • ванилин шеќер
  • 250 гр ореви

Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на Милица Михаиловиќ:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Чоколадна баклава

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта