ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: За промена подгответе пилешко на ловечки начин

ПРСТИ ДА ИЗЛИЖЕШ: За промена подгответе пилешко на ловечки начин

Ви ветуваме одличен ручек!

Состојки:

 • 1 кг пилешки батаци
 • 1 главица кромид
 • 1 пиперка
 • 2 чешниња лук
 • 100 мл вино
 • 1 лажица доматно пире
 • 1 конзерва домати
 • 1 шолја црни маслинки
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото кратко пропржете го да порумени и извадете го од тава.
 2. Во истата тава пропржете кромид и лук.
 3. Додајте пиперка и динстајте.
 4. Вратете го пилешкото, налијте вино, па додајте домати и доматно пире.
 5. Гответе триесетина минути, па додајте ги маслинките и гответе уште десетина минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text