СПЕЦИЈАЛЕН ШЕЈК: Ледена кралица од бело чоколадо

СПЕЦИЈАЛЕН ШЕЈК: Ледена кралица од бело чоколадо

Ќе ја обожавате освежувачката арома од нане во ладната кремаста смеса.

Состојки:

  • 800 мл кокосово млеко
  • 200 гр бело чоколадо
  • 3 лажици шеќер
  • прстофат цимет
  • шлаг или слатка павлака за украсување
  • екстракт од ванила
  • екстракт од нане

Начин на подготовка:

  1. Во тава загрејте млеко и шеќер, па во таа смеса растопете бело чоколадо.
  2. Со непрекинато мешање, додајте цимет, екстракт од ванила и нане.
  3. Добро изладете, украсете со шлаг или разматена слатка павлака, па послужете со омилените колачи.

Повеќе на Готви.мк:

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?