Брз доручек или ужина: Туна багет со зеленчук

Брз доручек или ужина: Туна багет со зеленчук

Ви препорачуваме да го направите ова јадење, кое сигурно ќе им се допадне и на најмладите.

Состојки:

 • 1 конзерва туна
 • половина багет
 • 1 пиперка
 • 1 главица кромид
 • 4 лажици доматно пире
 • 150 гр варена пченка
 • малку рендан кашкавал
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени. Пресечете го багетот по должина. Премачкајте го со доматен сос.
 2. Во чинија соединете сечкан кромид, пиперка, туна, пченка и посолете. Распоредете ја оваа смеса по багетот, посипете со рендан кашкавал.
 3. Ставете го багетот во рерна и печете десетина минути додека кашкавалот не се растопи.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ – ЈСП со нова автобуска линија

Автентични куќи, хотел, ресторани… Отворен комплексот „Македонско село“

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Ѕирнете во внатрешноста на комплексот „Македонско село“

singlepost_text