Урнебес салата

Урнебес салата

Неизоставна салата на вистинските гурмански гозби!

Состојки:

 • 500 гр полномасно овчо или кравјо сирење
 • 10 печени пиперки
 • 5 печени лути пиперчиња
 • 6-7 чешниња лук
 • 1 лажица кајмак
 • 1 лажица пипер
 • 3 варени жолчки
 • малку масло
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Во поголема чинија ставете сирење и добро изгмечете го.
 2. Печените пиперки и лутите пиперчиња излупете ги и исчистете ги од семки. Ситно исечкајте ги и додајте ги во изгмеченото сирење.
 3. Лукот ситно исечкајте го или изгмечете го па и него додајте во сирењето и пиперките.
 4. Варените жолчки изгмечете ги. Додајте во пиперките кајмак и жолчки па добро измешајте.
 5. Кога масата ќе се изедначи, додајте мелен пипер и малку масло па повторно измешајте.
 6. Урнебес салатата треба да отстои во фрижидер неколку часа пред служење.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

singlepost_text