Ни кафеаните не го знаат овој рецепт: Салата со тиквици

Ни кафеаните не го знаат овој рецепт: Салата со тиквици

                              Ако веќе ви здодеа од шопска, мешана, компир салата, цезар или грчка, тогаш ви нудиме нешто ново и вкусно, како да сте во скапа кафеана.

Состојки:

  • 2 тиквици
  • 100 гр сирење
  • 100 гр кашкавал
  • 3 лажици балсамико
  • 5 лажици маслиново масло
  • 2 главици лук
  • зачини

 

 

 

Подготовка:

  1. Белиот лук се топли се додава балсамико и маслиновото масло со зачините. Се се меша во сад.
  2. Во меѓувреме се сечат тиквиците на линии и се ставаат во маринадата неколку часа.
  3. Потоа, секоја лента се пече во тава неколку минути и се ставаат во чинија со сирење и кашкавал, рендани одозгора.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

 

 

singlepost_text