БРЗО И ЛЕСНО: Какао колач со јогурт готов за половина час

БРЗО И ЛЕСНО: Какао колач со јогурт готов за половина час

За овој колач не ви е потребна вага, ниту пак многу време. За гостите, за децата кога ќе посакаат нешто слатко, за вас кога едноставно сакате да уживате во кафе и десерт – овој колач е едноставно неодолив!

Состојки за кора:

 • 3 шолји јогурт
 • 3 шолји шеќер
 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја масло
 • 3 лажици како
 • малку сода бикарбона

Состојки за прелив:

 • 7 лажици шеќер
 • 15 лажици млеко
 • 3 лажици какао
 • половина маргарин

Начин на подготовка:

 1. Добро измешајте ги сите состојки за кора. Ставете ги во четвртаст плех, печете околу 30 минути на 200 степени во претходно загреана рерна.
 2. Соединете ги сите состојки за прелив и гответе на умерен оган додека сите состојки не се соединат.
 3. Колачот исечете го на коцки. Прелијте со прелив и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text